Materiál a povrchová úprava

Nosnosť roštov a tiež ich životnosť je závislá aj od použitých materiálov a zvolenej povrchovej úpravy.

Najbežnejšie používaná konštrukčná oceľ pre výrobu oceľových podlahových roštov je oceľ S235JR.
Oceľové rošty sa využívajú hlavne v ťažkom, energetickom a automobilovom priemysle ako lávky, plošiny, schodiská alebo aj na prekrytie rôznych typov kanálov.

Najkvalitnejšia povrchová úprava oceľových roštov je žiarové zinkovanie. Jedná sa o ponorenie roštu do horúcej taveniny zinku. Na povrchu roštu tak vznikne trvalá a odolná zliatina železa a zinku. Táto kovová vrstva chráni oceľ dlhodobo pred vplyvom poveternosných vplyvov počasia a mechanického zaťaženia.

Rošty je možné vyrobiť aj z nerezovej ocele (1.4301). Tieto rošty sa používajú zväčša v špeciálnych prevádzkach potravinárskeho (pivovary, mliekárne) a chemického priemyslu, a tiež na miestach, kde je požiadavka na vysokú nosnosť. Najhlavnejšou výhodou tohto materiálu je oveľa vyššia odolnosť voči korózii oproti bežným oceľovým roštom.

Kompozitné alebo plastové rošty sú vyrábané zo skleneného vlákna, živice a farbiva. Rošty sú ľahké, nevodivé, farebne stále a výhodou materiálu je, že nemôže korodovať. Tento typ roštov nachádza svoje využitie hlavne v potravinárskom, ropnom, farmaceutickom a lodiarskom priemysle.